Підкажемо, що робити, якщо хтось гризе моркву в землі і як з ними боротися.

Багатий урожай соковитою і рівною моркви – бажання кожного городника. Але буває, що її починає хтось поїдати з великою швидкістю. Це можуть бути комахи-шкідники або дрібні гризуни. У статті розповімо про те, хто гризе моркву в землі і зверху і як з ними боротися

Хто з’їдає моркву на грядці

Крім миші-полівки, залишає ходи в землі і выгрызающей великі порожнини в коренеплодах, нашкодити моркви можуть різні комахи: личинки морквяної мухи, голі слимаки, дротянка, капустянка, озима совка і т. п.

При виявленні яких-небудь ушкоджень на моркви потрібно негайно вживати заходів щодо усунення шкідника, інакше є ризик залишитися без врожаю. Розглянемо, хто їсть моркву на землі і під нею.

В землі

Під землею небезпечні для коренеплодів такі шкідники:

  • морквяна муха – друге покоління личинок підгризає коренеплоди і бадилля, особлива активність з середини липня до кінця серпня;
  • галова нематода – плодовиті круглі черви, знищити повністю на ділянці практично неможливо;
  • польові миші – гризуни проробляють до грядці підземний хід і за 1-2 тижні повністю знищують урожай;
  • капустянка – великі комахи 3-5 см в довжину, дорослі особини і личинки прогризають коренеплоди і стебла
  • сліпак – гризун риє глибокі нори, відразу з’їдає бадилля, а коренеплоди запасає на зиму;
  • дротянка – пошкоджує коренеплоди, живиться  соками моркви, робить її вразливою перед хворобами

На грядці зверху

Зверху грядки морква активно поїдають комахи-шкідники:

  • морквяна листоблошка – дрібні комахи, висмоктуючі  сік з черешків листків;
  • озима совка – гусениці підгризають підстави листя, що призводить до загибелі рослин;
  • городня моль – личинки харчуються бадиллям моркви, знищуючи рослини.

Як з ними боротися

Якщо правильно підібрати засіб боротьби, то урожай моркви можна захистити. Рекомендуємо скористатися комплексом заходів: агротехнічними прийомами, народними методами, хімічними препаратами.

Пастки

Дачники стикаються з проблемою, коли миші-полівки та сліпаки роблять ходи у землі і знищують урожай. Для позбавлення від них можна придбати готову пастки для гризунів в магазині або виготовити її самостійно.

Для цього беруть трилітрову банку (для слепыша вибирають тару побільше), внутрішні стінки рясно змащують рослинним маслом, кладуть шматочок сиру або ковбаси і ставлять її на грядку так, щоб горлечко дивилося трохи вгору. Гризун захоче скуштувати приманку, забереться всередину банки, а тому вилізти не зможе по слизьких стінок ємності.

Існує недорога і ефективна клейова пастка. У використанні вона проста: достатньо нанести клей на невелику дощечку і покласти її на грядку з морквою. Полівка, прийшовши за  овочами, прилипне до неї і не зможе потягти важку для неї дощечку, тому її вдасться зловити.

Хімікати

Щоб позбутися мишей та інших гризунів на морквяної грядці, деякі городники використовують отрути — наприклад, «Фостоксин». Такі засоби продаються у вигляді крапель, порошку і гранул. Сухі хімікати розкладають на грядці, а рідкі розчиняють у воді і зрошують землю. Але використання отрут в городі — не найкраще рішення, так як можуть постраждати й інші тварини, які помилково їх з’їдять.

Для усунення морквяної мухи використовують хімікати «Ципер», «Шарпей», «Арріво».

Для знищення дротяників можна скористатися аммиаксодержащими добривами: аміачною селітрою, хлористим амонієм. Допомагає також вапнування ґрунту.

Нематод виводять засобом «Декарис» – одну таблетку розчиняють в 1 л води і кілька разів поливають рослини.

Це цікаво:

До якого типу червів відноситься цибульна нематода, і як з нею боротися.

Що таке картопляна нематода і як з нею боротися.

Обережно, цибульна муха: як боротися і перемогти.

Народні засоби

Миші не переносять запах нашатирного спирту, березового дьогтю і дим. Для боротьби з ними городники змочують невеликі ганчірочки нашатирним спиртом або березовим дьогтем і розкладають на різних частинах грядки. Або на ніч ставлять поблизу парника або грядки з морквою невелике відро з тліючим вугіллям: миші учують дим і їх це відлякає

Цікаво. Боротися з гризунами на ділянці допомагають домашні тварини, причому в цій якості себе відмінно проявляють не тільки коти, але і собаки.

Коли грядки вражені листоблошками несильно, можна скористатися такими засобами:

  • кірки цитрусових;
  • тютюнова пил;
  • хвойні гілки.

Їх досить розкласти між грядками – запах відлякує комаха і врожай збережеться.

Городню моль знищують відваром з бадилля томатів. Для цього буде потрібно 3,5 кг гички і 10 л окропу. Зелень подрібнюють, поміщають в залізну ємність, тримати на слабкому вогні півгодини, додають трохи господарського мила. Настоюють протягом 2-3 днів, потім обробляють посадки.

З медведкою можна боротися:

  • з допомогою гасу;
  • за допомогою прального порошку;
  • настоянкою гірчиці, чорного перцю і спирту.

Профілактичні заходи зводяться до глибокого перекапыванию грунту і її розпушування між рядами.

З морквяною мухою борються так: беруть золу, гашене вапно й тютюнову пил в однакових пропорціях, всі інгредієнти змішують і розсипають в міжряддях. При цьому регулярно розпушують грунт

Інші способи

Існують ефективні і безпечні для людини і домашніх вихованців електронні та ультразвукові відлякувачі. Придбати їх можна в спеціалізованих магазинах для городників. Такі прилади відлякують мишей-полівок та інших дрібних гризунів, що завдають шкоди овочів. При цьому вони не здатні вбити тварину: прилади впливають на центральну нервову систему.

Для позбавлення від листоблішки використовують нетканий матеріал, яким накривають грядку, попередньо насипавши тютюну або обробивши грунт і рослини мильним розчином.

Галова нематода небезпечна тим, що здатна звикати до різним способам боротьби. Тому не існує якогось одного способу знищення галової нематоди. До основних методів боротьби відносять заходи профілактики: робота з чистим інструментом, обробка ґрунту ф0рмаліном

Вирощування моркви – неважка справа, вона не вимагає великих витрат часу і сил. А при появі комах-шкідників або дрібних гризунів досить вчасно застосувати народні засоби або розставити пастки. У крайньому випадку можливе застосування хімічних засобів з дотриманням запобіжних заходів.

Залишити відповідь