Щоб буряк був смачний і добре взимку зберігався, збираю врожай вчасно. Ділюсь досвідом.
Збирати врожай буряків – одне задоволення. Висмикнув із землі, обрізав бадилля і прибрав на зберігання. Тут найголовніше – підгадати, коли час прибирати.
Рано прибереш – овочі не визріли. Недозрілі плоди дрібні, вони швидко в’януть, втрачають пружність. Передчасне збирання скорочує об’єм урожаю: адже наприкінці літа – на початку осені коренеплоди активно набирають вагу. Дозрілі овочі накопичують більше вітамінів та цукрів.
Перерослий, дуже великий буряк стає волокнистим, жорстким, несмачним. Усередині утворюються порожнечі. А при затяжних осінніх дощах коренеплоди розтріскуються, накопичують вологу, стають несмачними та погано зберігаються. Заморозки теж шкідливі для овочів: підмерзлі, вони зовсім непридатні для зберігання.
Я саджаю середньо і пізньостиглі сорти. Висаджую насіння в ґрунт у червні і через 3-3,5 місяці у першій половині вересня викопую коренеплоди.
Наприкінці серпня грядки вже не поливаю. Адже овочі, викопані із сухого ґрунту, зберігаються довго. З початку вересня спостерігаю, як виглядають овочі.

Буряк, готовий до прибирання, виглядає так:
- до вересня коренеплоди вже великі. Це видно неозброєним оком, тому що частина коренеплоду вилізла з землі, і можна судити про розмір всього овоча;
- нижнє листя підсохло, пожовкло, зав’яло;
- біля точки зростання бадилля з’являються нарости. Вони бувають тільки у дозрілих плодів.

Мій буряк виглядає саме так.
Тепер слухаю прогноз синоптиків. Якщо дощів не очікується, починаю збирати врожай.
Коренеплоди майже наполовину «визирнули» із землі. Збираю в пучок все різнокольорове бадилля і висмикую з грядки.

Розкладаю прямо на землі в один шар, залишаю сушитися на 2-3 години. Потім ножицями відрізаю бадилля, залишаю «пеньки» в 2-3 см, складаю коренеплоди в ящики.

Відразу сортую овочі. Великі плоди зберігаються гірше, я їх складаю окремо, їх використовуватиму в їжу і заготівлі відразу. Сюди поміщаю дрібні, пошкоджені плоди.
А здорові, красиві, середніх розмірів коренеплоди відкладаю для тривалого зберігання.
Урожай в ящиках я розкладаю в один шар і несу під навіс на 2 дні. За цей час пошкодження від видалення бадилля зарубцюються.
А потім я переміщаю врожай у льох. Мій урожай великого і солодкого буряка буде збережено до весни. І він залишиться таким ж красивим та смачним всю довгу зиму.
Звичайно, можна не перейматися збереженням урожаю. Адже зараз усі овочі та фрукти можна купити будь-якої миті і в магазині, і на ринку. Але у них буде зовсім не той смак, як у вирощених на своїй ділянці.